TiYaTRo KaRNaVaL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TiYaTRo KaRNaVaL

HAYAT BİR SAHNE İSE, TİYATRO HAYATTIR;

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

KONSERVATUARA HAZIRLIK..

YazarMesaj
Rapnokta

Erkek

KONSERVATUARA HAZIRLIK.. Empty
MesajKonu: KONSERVATUARA HAZIRLIK..   KONSERVATUARA HAZIRLIK.. EmptyPtsi Ocak 25, 2010 5:34 pm

Üniversite sınavlarının ardından, puanlarına göre birçok arkadaşımız, bu aralar oyunculuk sınavlarına hazırlanmaya başlıyor. Genelde okulların sınav için istedikleri bir komedi bir dram tirad ve bir şiirdir.

Genç arkadaşlarımız bu sınavlara tek başına çalışmaktansa, yardım almak için çeşitli eğitim merkezlerine ya da kişilere başvuruyorlar.

Bu noktadan itibaren sorunumuz da başlıyor. Son zamanlarda bu rantı kaçırmak istemeyen birçok insan, konservatuara hazırlık kursu açmış durumda. Ücretli ya da ücretsiz, az ya da çok birçok kişi sınava hazırlık kursu ilanları veriyor.

Acaba Konservatuar sınavına girip sınavı kazanamamış ya da hiç sınava girmemiş ama uzun zamandır oyunculuk yapan kişiler bu eğitimi vermekte ne kadar başarılı olabilirler?

Tiyatroyu kuramsal ve pratik olarak bilmek bir okul sınavına öğrenci hazırlamak için yeterli midir?

Akademik bilgiye ulaşmayan insanlar, akademisyen olmak niyetindeki insanlara ne kadar yardımcı olabilir?

Eğer öyle olsaydı bir kırık çıkıkçının profesör seviyesinde ortopedist olması gerekmez miydi? Aynı bilgiye sahip değil mi?

Ya da sürekli Discovery Channel seyreden bir insan bir süre sonra bilimadamı seviyesine ulaşır mı?

Konservatuar sınavlarına hazırlanan genç arkadaşlara söylemek istediğim şu:

Lütfen konservatuara hazırlanırken seçeceğiniz eğiticileriniz mutlaka okul mezunu olsun. Ancak onlar akademik bir eğitim içinde nelerin istendiğini ya da nelere bakıldığını bilebilir. Çünkü onlar jüriyle 4 yıl boyunca, giriş sınavı da dahil en az 13-14 defa sınava girmişlerdir.

Yanlış bilgiyle donatılmaktansa, lütfen kendi başınıza çalışın ve sınava girin. Emin olun jüri bunu farkedecek ve sizi buna göre değerlendirecektir.

Kimseyi kötülemek ya da karalamak niyetinde değilim. Bir insan çok yetenekli oyuncu olabilir, deneyim sahibi de olabilir ama eğer akademik eğitim almadıysa akademik bilgiyi vermesi mümkün değildir.

Öyle olsaydı biraz kitap okuyan, birkaç seminere katılan herkes mühendis,doktor,bilimadamı unvanlarına sahip olurdu.

Sınava hazırlanırken bu koşulları unutmayın. Sizi hazırlayacak insanları bu konularda sorgulamayı unutmayın.

Sınava girecek tüm arkadaşlara başarılar,
http://www.tiyatrogenclik.tr.tk

KONSERVATUARA HAZIRLIK..
1 sayfadaki 1 sayfası